Purée z dyni

Nie na darmo jesienią królują wypieki z wykorzystaniem warzyw – ciasta marchewkowe, z buraków i dyni. Szczególnie ta ostatnia przoduje w mnogości zastosowań – natknąć się można na dziesiątki przepisów na słodkości z dodatkiem tego zdrowego warzywa. Co jest często wspólnym mianownikiem tych przepisów? Purée! – czyli nic innego, jak upieczona bądź ugotowana dynia, zmiksowana na gładką masę. Jeśli dotąd przypadkiem głowicie się, jak samodzielnie je przygotować – zapraszam na krótki instruktaż 🙂

  • nieduża dynia (preferuję odmianę hokkaido – ma piękny pomarańczowy kolor oraz zwarty miąższ)

Dynię dokładnie wyszorować, ostrożnie przekroić na pół, a następnie na ćwiartki. Łyżką wydobyć pestki. Każdy kawałek dyni pokroić na mniejsze części. Kawałki dyni umieścić w żaroodpornym naczyniu z pokrywką tak, by pokrywka dokładnie przylegała do naczynia. Naczynie wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180oC, piec do miękkości dyni, około 40-50 minut. Czas pieczenia zależeć będzie od odmiany dyni oraz wielkości kawałków, na jakie została pokrojona. Miękkość dyni należy sprawdzić widelcem lub wykałaczką – wbite w miąższ nie powinny napotykać oporu. Upieczoną dynię przestudzić, obrać ze skóry (dyni hokkaido nie trzeba obierać) i zblendować na gładkie purée. Jeśli purée jest zbyt wodniste, należy delikatnie odsączyć je na gęstym sicie wyłożonym gazą – pamiętajmy jednak, że purée nie może być suche. Gotowe purée przełożyć do słoika, zamknięte przechowywać w lodówce.

Smacznego!

img_1256

img_1226

Zapisz

2 comments Add yours
  1. Z puree dyniowym jest trochę roboty, ale warto poświęcić jedno popołudnie na naszą królową jesieni : ) Również wolę odmianę hokkaido, chociaż do niektórych przetworów staram się obierać ją ze skórki. Takie puree dodaję później do kawy, wypieków, sosów, naleśników i wciąż znajduję nowe zastosowania. No i nie da się ukryć, że poza uniwersalnością, dynia nadaje potrawom piękny, intensywny kolor : )

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *