O ile placki ziemniaczane zna chyba każdy nasz rodak, o tyle warzywne jedzone są już w zdecydowanie mniejszej ilości domów, choć – co warte przyklaśnięcia – stają się coraz bardziej popularne. Wbrew wyobrażeniom wielu, ziemniaki nie są zaliczane do pięciu (a nawet, według najnowszych zaleceń – siedmiu) porcji warzyw i owoców, które powinniśmy codziennie zjadać. Łatwo policzyć, że zasadniczo z warzyw należałoby uczynić element każdego posiłku, co dla niektórych może być wyzwaniem, podczas gdy inni uznają to za cel niemożliwy do zrealizowania. Czy rzeczywiście niemożliwy? Próbować należy, a placki są jednym z tych dań, w których łatwo jest „upakować” dużą ilość cennych składników. Należy pamiętać, iż placek plackowi nierówny – zdrowsze będą te bez dodatku mąki pszennej i smażone na odpowiednim tłuszczu. Stosując dietę niełączenia staram się ponadto komponować dania wyłącznie węglowodanowe lub białkowe, zauważając, że takie lepiej toleruję. Dlatego też dzisiaj propozycja prostych i szybkich w przygotowaniu placków marchewkowo-paprykowych, które wpisują się w posiłek białkowy. Zdrowie warzywem stoi 😉
Składniki na 3-4 porcje:
- 3 średnie jajka
- 1/2 szklanki mąki z ciecierzycy
- 2 średnie marchewki
- 2 małe czerwone papryki
- 1 mała żółta papryka
- 1/2 niewielkiej czerwonej cebuli
- 1 duży ząbek czosnku
- kilka oliwek
- około 3/4 łyżeczki soli
- przyprawy: 1 łyżeczka czerwonej papryki, 1/3 łyżeczki kurkumy, duża szczypta mielonej kozieradki, pieprz, szczypta ostrej papryki (opcjonalnie)
- masło klarowane lub olej kokosowy do smażenia
Przygotować warzywa. Papryki pozbawić gniazd nasiennych, pokroić na cienkie paseczki, a następnie w małą kostkę. Cebulę pokroić w bardzo małą kosteczkę, czosnek zetrzeć lub przecisnąć przez praskę. Marchewki zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Oliwki pokroić w cienkie talarki.
Do naczynia przesiać mąkę z ciecierzycy, dodać przyprawy, wbić jajka i całość zmiksować. Dodać warzywa, wymieszać. Posolić tuż przed smażeniem.
Smażyć na umiarkowanym ogniu, na niewielkiej ilości tłuszczu, wykładając po 2 łyżki masy na każdego placka, a następnie rozprowadzając ją po powierzchni patelni. Placki smażyć na rumiano, po około 3-4 minuty, delikatnie podważyć, przewrócić na drugą stronę i smażyć kolejne 1-2 minuty. Podawać ze śmietaną z nerkowców, posypane cebulką dymką i plasterkami oliwek.
„Śmietana” z nerkowców:
- 1/2 szklanki nerkowców moczonych przez 6-12 godzin
- kilka łyżek soku z kiszenia ogórków lub sok z cytryny/ocet jabłkowy do smaku
- kilka łyżek wody
- 1-2 ząbki czosnku
- sól, pieprz do smaku
Nerkowce zalać wodą, moczyć przez noc lub przynajmniej kilka godzin. Następnie odlać wodę z moczenia, delikatnie przepłukać orzechy, po czym przełożyć je do wysokiego naczynia wraz z czosnkiem, 2-3 łyżkami soku z kiszenia ogórków, kilkoma łyżkami wody, odrobiną soli i pieprzu. Dokładnie zblendować na gładką masę. Posmakować, dodatkowo doprawić według uznania, ewentualnie dodać kilka łyżek więcej wody dla nadania odpowiedniej konsystencji.
Smacznego!